شنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۷

اصطلاحی در چرخه تجارت وجود دارد که می‌گوید : مهارت‌های سخت فرد را به‌پای میز مصاحبه می‌برد اما مهارت‌های نرم است که باعث می‌شود تا فرد شغل موردنظر را تصاحب کند.این بدان معناست که

یک فرد با سال‌ها تجربه و دانش درزمینهٔ تخصصی خود ، ممکن است از مهارت‌های لازم برای تصدی یک پست برخوردار باشد اما فقدان مهارت‌هایی از قبیل رهبری ، کار گروهی ، باعث می‌شود تا فرد نتواند عملکردی بهینه در شغل موردنظر ارائه دهد.یک کاندیدای ایدئال کسی است که علاوه بر مهارت‌های فنی ، مهارت‌هایی نرم از قبیل مدیریت زمان ، تمایل برای یادگیری ، رهبری را نیز داشته باشد. مهارت‌های نرم درواقع شامل انواع ویژگی‌ها، خصایص رفتاری ، و مهارت‌های اجتماعی است که در اشخاص به میزان متفاوت یافت می‌شود.

برخی افراد به‌سادگی با سایرین ارتباط برقرار می‌کنند که مثلاً برای یک مدیر فروش صفت بسیار خوبی است و برخی دیگر ممکن است دیرتر ارتباط برقرار کنند و تصمیمات عاقلانه‌تری در شرایط تحت‌فشاربگیرند ، که هر دو این حالات ازجمله مهارت‌های نرم می‌باشند.سال‌های سال تصور می‌شود که مهارت‌های فنی به همراه دانش فنی متضمن پیشرفت فرد در شغلش است اما بر اساس تحقیقات اخیر، مهارت‌های نرم نقش بسیار بیشتری درحرکت افراد بر روی پلکان ترقی سازمانی آن‌ها دارد.

تحقیقات نشان داده است بیش از 96 درصد مصاحبه‌کنندگان معیار موفقیت افراد را بر اساس مهارت‌های ارتباطی ارزیابی می‌کنند. مهارت‌های نرم درواقع یک اصطلاح جامعه شناختی است که به‌طور مستقیم با میزان هوش عاطفی فرد ، رفتارهای شخصی ، ارتباطات ، زبان ، عادت‌های شخصی ، دوستانه بودن ، بستگی دارد و این مهارت‌ها درواقع تکمیل کننده مهارت‌های فنی ( مهارت‌های سخت ) فرد است.

درواقع میزان هوش عاطفی فرد فاکتور بسیار مهمی در موفقیت سازمان می‌باشد،بخصوص  سازمان‌هایی که به‌طور مرتب با مشتریان سروکار دارند. این قبیل سازمان‌ها اگر کارکنان خود را به استفاده از  مهارت‌هایی  از قبیل نظارت و آموزش بر  رشد عادت فردی خوب همچون استقلال و خودآگاهی سوق دهند بسیار موفق‌تر از قبل عمل خواهند نمود. بسیاری از سازمان‌ها هم‌اکنون دریافته‌اند ، که توانایی افراد برای کنترل احساساتشان ، نقش بسزایی در بهبود عملکرد ، تعامل با همکاران و ارتباطات با مشتریان دارد. بعد از مدت‌ها که کسب‌وکارها مهارت‌های نرم و سخت را جدا از هم می‌دیدند ،

مهارت‌های عاطفی می‌تواند  به‌عنوان واسطه‌ای  برای یکسان‌سازی نگاه به عملکرد محیط های کاری به‌حساب آید. برخلاف مهارت‌های سخت که چهارچوب بسیار مشخصی برای افراد و عملکرد آن‌ها قائل است ، مهارت‌ها نرم در تمامی جهات و افراد مختلف قابلیت بسط ، گسترش و انتقال  را دارد. 

 

با تشکر

امیررضا محمودی

مدیر سازان

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی