چاپ
بازدید: 372

 

عبارت «مدیریت بحران» توسط رابرت مک‌نامارا  در زمان بحران موشکی کوبا خلق شد. او در آن زمان گفت: «دیگر چیزی به اسم استراتژی وجود ندارد، فقط مدیریت بحران باقی مانده».

اگر علیرغم همه تلاش‌هایتان، با یک بحران روبرو شدید ده قدمی که باید بردارید در زیر آورده شده‌اند:


1. تا جای ممکن با خونسردی سر جای خود بنشینید و موقعیت را ارزیابی کنید. شاید لازم باشد پنج برابر سریع‌تر از حالت معمول، فرایند تحلیل و تفکر را طی کنید.
2. برنامه عملیاتی ابتدایی خود را طراحی کنید. این برنامه را به‌صورت قدم‌به‌قدم مشخص کرده و برنامه‌های اضطراری دیگری را برای رسیدگی به احتمالات آماده کنید.
3. برای رسیدگی به موقعیت، یک تیم مدیریت بحران تشکیل دهید. نقش‌ها و وظایف و اختیارات عمل را تقسیم کنید (ممکن است لازم باشد به برخی افراد اختیاراتی اضطراری بخشیده شود).
4. یک مرکز مدیریت بحران برپا کنید (دفتر خودتان، اتاق هیئت‌مدیره).
5. یک سیستم ارتباطی برقرار کنید تا بتوانید در مورد اتفاقاتی که در حال وقوع هستند به‌صورت لحظه‌ای اطلاعات دریافت کرده و پیام‌های خودتان را به اعضای تیم و هر کس دیگری که می‌خواهید کاری انجام دهد، ارسال کنید.
6. هر جایی می‌توانید دست به «حذف بار» (Load Shedding) بزنید. این کار به معنای حذف هرگونه مشکل جانبی به سریع‌ترین حالت ممکن است.
7. مواردی را به تعویق بیندازید. به‌عبارت‌دیگر مشکلات را به یک سطح غیر بحرانی تنزل دهید تا بتوانید بدون عجله و در زمان مناسب به آن‌ها رسیدگی کنید.
8. برنامه‌هایی دقیق و جزئی آماده کنید
9. به‌صورت مستمر بر اتفاقی که در حال وقوع هستند نظارت دقیق داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مورد نیازتان را به‌سرعت به دست آورده و بدین ترتیب می‌توانید بدون وحشت‌زدگی به آن‌ها واکنشی سریع نشان دهید.
10. به‌صورت مستمر کنش‌ها و واکنش‌ها را ارزیابی کنید تا بتوانید در صورت نیاز برنامه‌ها را تنظیم کرده یا به‌سرعت قدم‌های اصلاحی یا پیشگیرانه لازم را بردارید.

با تشکر

مدیرسازان

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد
Powered by Komento