شنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۷

در این مجال قصد دارم به هفت نکته کاملا" کاربردی برای مدیران و حسابداران تمام وقت یا پاره وقت که مشغول به اجرا خدمات مالی در یک یا چند مجموعه هستند بپردازم که ثمره تقریبا" بیست سال خدمات مالی برای انواع و اقسام شرکتهای مختلف است.

همانطور که در مقالات قبلی مدیر سازان از اهمیت تاریخ برای شما عزیزان صحبت شد این بار به 7 تاریخ مهم می پردازیم که بی اغراق هفتاد درصد دغدغه های تاریخی مدیران از زمان انجام کارهای قانونی مجموعه شان که به تاریخ وابسته است کاسته می‌شود !؟ چرا که به واقع دیدیم مدیرانی را که به خاطر بی توجهی به هرکدام از این هفت تاریخ ثمره یک سال کار و فعالیت شان به هدر رفته و تصمیمات علی الراسی برای آن‌ها لحاظ شده است .

لطفاً" تاریخ های فوق را در تقویم رومیزی میزتان یا سررسید همراه خودتان یا همان دفترچه یادداشتی که به اهمیت آن‌ها در مقالات قبل اشاره کردیم حتما" حتما" درج نموده که به تعبیری علاج واقعه را  قبل از وقوع کرده باشید :/.. سربلند به کارتان ادامه دهید.

دیوید آلن، نویسنده کتاب «انجام کارها» می‌گوید: «ذهن شما برای این است که ایده‌ها و آینده را به وجود بیاورید، نه اینکه دائما زمان و ایده را در خود نگهداری کند.»

تاریخ های اشاره‌شده در این مقاله برای موسسات و شرکتهایی است که سال مالی آن‌ها از ابتدای فروردین هر سال تا انتهای اسفند همان سال می‌باشد. ( شرکتهایی که سال مالی آن‌ها 31 شهریور یا هر تاریخ دیگری غیر از 29/12/ می‌باشد تاریخ های مربوط به اظهارنامه را چهارماه بعد از انتهای سال مالی خود در نظر بگیرند )

از اوائل آبان ماه تا پایان اسفندماه هر سال بایستی برای دریافت دفاتر حسابداری پلمپ شده سال بعد اقدامات لازم را بعمل آورید چون اسفند ماه هر سال هم اداره ثبت دفاتر شلوغ است و هم فعالیت های شرکت ها شلوغ تر از سایر ماه های سال می‌باشد و همین شلوغی ممکن است باعث فراموشی و از قلم افتادن این کار مهم شود.

در پایان هر فصل پانزده روز فرصت داریم اظهارنامه ارزش افزوده را از طریق اینترنت تکمیل و فیش بانکی دریافت نموده و فیش ها را واریز و شماره پیگیری فیش ها را در اینترنت ثبت کنیم (جدیدا" بدین شکل شده که اگر تا 48 ساعت بعد از ورود اطلاعات به اینترنت، پرداخت چهره پذیرد فیش ها اتوماتیک در سیستم ثبت می گردد)  اگر بیش از پانزده روز پس از فصل اقدام کنیم با جریمه دیرکرد پرداخت مواجه خواهیم شد.

در فروردین ماه هر سال که باید اظهارنامه ارزش افزوده سه ماه چهارم سال قبل (یعنی زمستان) را ارسال نمائی‌ام با اینکه تاکنون همه ساله وزارت امور اقتصادی و دارایی تا پایان فروردین ماه به مودیان مهلت ارائه اظهارنامه را می دهد اما برای این مهلت هم جریمه در نظر می‌شود و در هیچ جایی هم اعلام نمی‌شود تا هنگام ممیزی ارزش افزوده! که در هنگام تادیه نیز 60 تا 70 درصد آن جریمه را احتمالا" می بخشند شما باید طوری برنامه ریزی کنید که تا پانزدهم فروردین این اظهارنامه تهیه و ارسال شود. مسئول مالی هوشمند کسی است نباید باعث پرداخت جریمه موسسه خود به خاطر تعطیلات نوروز شود.

در پایان هر فصل (بهار تابستان پاییز زمستان) یک ماه فرصت داریم تا لیست خرید و فروش فصل گذشته یا به قولی گزارشات خرید و فروش فصلی را از طریق اینترنت تکمیل و شماره پیگیری را دریافت نمائی‌ام که اگر این کار نیز در مهلت یک ماهه چهره نپذیرد شرکت مشمول جریمه می گردد توصیه می گردد این کار را به همراه اظهارنامه ارزش افزوده در همان هفته اول ماه انجام دهید تا اگر به مشکلی و تغییراتی در سیستم های کامپیوتری ارگان مربوط خود فرصت اصلاح و تکمیل مدارک و پرونده را داشته باشید.

در تیرماه هر سال بایستی اظهارنامه مالیات عملکرد شرکت برای وزارت امور اقتصاد و دارائی تنظیم و ارسال گردد (موسسات و شرکتهایی که انتهای سال مالی آن‌ها 29/12/ می‌باشد) که خوشبختانه در این سالها به‌صورت الکترونیکی این مهم چهره می پذیرد و دیگر نیازی به ارسال فیزیکی اظهارنامه و صف و دریافت مهر دبیرخانه و . . . نیستیم ، با اینکه بیش از هشتاد درصد موسسات و شرکتها به‌صورت اینترنتی اظهارنامه ارائه می دهند هنوز هم توصیه می‌شود کارها را طوری برنامه ریزی کنید که این کار هم در نیمه اول تیرماه برای جلوگیری از شلوغی و قطعی سایت و اینترنت و دریافت کد رهگیری و نشناختن شناسه ملی و ... موجبات نگرانی و استرس و ایجاد مسئله برای مجموعه شما را بوجود نیاورد.

توصیه می گردد که قبل از بستن حساب های سال قبل و ارائه اظهارنامه ، مدیران را از وضعیت حسابهای سال گذشته به‌صورت گزارش به هیئت مدیره مطلع گردانید و صورتجلسه مجمع نیز را به همان تاریخ تهیه کرده و بعد از تایید حسابها توسط مدیران با خیال راحت و بدون نگرانی اقدام به تهیه و ارسال اظهارنامه کنید چرا که در بسیاری از مواقع هنگام گرفتن امضاء از مدیران و ارسال اظهارنامه با پیشنهادات یا اختلاف نظراتی مواجه می شوید که تنگی زمان باعث مقصر شناخته شدن شما در نهایت می گردد!

نکته مهم تاریخی در مورد صورتجلسات هیات مدیره اینست که کلیه صورتجسات باید نهایتا" تا یکماه پس از تاریخ برگزاری در اداره ثبت شرکتها ثبت گردد و روزنامه رسمی آن دریافت شود. چرا که گاه جهت کارهای حقوقی شرکت آخرین روزنامه رسمی از شما طلب می‌شود که ممکن است به دلیل عدم ثبت بهنگام آن کارها با گیر بخورد و به تاخیر بیفتد یا حتی معامله ای رسمی در زمان مناسبش به وقوع نپیوندد.

در انتها نیز باز اشاره می کنم که همین الان تاریخ های فوق را در سررسید رومیزی خود مشخص کرده تا حداقل از دانسته های خود متضرر و پشیمان نشوید.

با تشکر

موفق و موید باشید

کیوان ریاحین – مدیر سازان

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی