شنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۷

 از وقتی تصمیم به حرکت در آموزش کاربردی مهارت‌های مدیریت و کسب‌وکار گرفتیم همواره این مطلب را مدنظر داشتیم که افراد با توجه به هوش ذاتی خود درجایی از مسیر کسب‌وکارشان ( ابتدای راه یا گاهی قبل از شروع حرکت یا ... ) نیاز به اطلاع از وضعیت مالی خود برای هر اقدامی  پیدا خواهند کرد یا به قولی : تصمیمات ،نیازمند به آگاهی از وضعیت مالی می‌گردند .

 هر فرد یا مجموعه‌ای با درک درست از منابع و مصارف حرفه خود یا ساده‌تر عرض کنم با شناخت دخل‌وخرجش می‌تواند مسیر کسب‌وکار خود را به سمت هدف یعنی انتفاع مالی و سود برای فعالیت خود در مسیر صحیح راهبری کند . دغدغه همیشگی ارائه مطلب در مورد مباحث مالی کسب‌وکارها و مهارت‌های مدیریت ما را بر آن داشت که به ساده‌ترین روش‌ها در هرلحظه بتوانیم به مخاطبانمان کمک کنیم که بتوانند وضعیت فعلی خود را ارزیابی و یا حتی تصویر کلی آینده‌ی کسب‌وکار خود را مدنظر داشته باشند .

هر بار قصد بسط این مبحث را داشتیم به دوراهی دو واژه‌ی کلیدی «هوش»1 و «دانش»2 رسیدیم . برای اینکه یک‌بار و برای همیشه تکلیفمان را با این دو واژه روشن کنیم به سراغ چندین و چند فرهنگ لغت معتبر داخلی و خارجی رفتیم  و ماحصل خلاصه‌شده‌ی جستجوی ما مطلبی است که در زیر به آن می‌پردازیم:

دانش : عبارت است از مجموعه‌ای از دانستنی‌ها ، اطلاعات یا آگاهی‌ها درباره‌ی یک پدیده که از طریق آموختن، تجربه یا مطالعه به دست می‌آید و بشر از آن‌ها برای زندگی خود بهره لازم را در هر مقطع می‌برد. لازم به ذکر است که قبل از رشد دانش بشری افراد خاص می‌توانستند بیشتر این علوم را در حافظه‌ی خود گردآوری کنند اما به‌تدریج با رشد دانش معلومات و دانستنی‌های بشر طبقه‌بندی شد و حوزه‌های مختلف و تخصصی دانش شکل گرفت.

هوش : عبارت است از زیرکی،شعور،عقل، خرد، فهم و فراست یا توانایی ذهنی برای انجام هر نوع فعالیت منطقی همچون استدلال، برنامه‌ریزی، حل مسئله، تفکر انتزاعی، استفاده از زبان، و یادگیری را شامل می‌باشد که گاه به زبان عامیانه از آن با کلمه حافظه نیز یاد می‌کنند و همین اشتباه سهوی است که چنین دو راهی‌هایی را در مسیر استدلال بشری به وجود می‌آورد.

بسیاری از مردم که خود را بسیار باهوش می‌دانند ، اما این افراد الزاماً متفکران خوبی نیستند.( ناگفته نماند که مدیران نیز جزئی از مردم هستند ) . مردم گاه در «دام هوش» گرفتار می‌شوند که جنبه‌های بسیاری دارد که در این مجال فقط به دو نمونه اکتفا و اشاره می‌کنیم:شخص باهوش می‌تواند درباره‌ی موضوعی، عقیده‌ای را بپذیرد و از هوش خود جهت دفاع از این عقیده استفاده کند.

این شخص هر چه باهوش‌تر باشد بهترمی‌تواند از عقیده‌ی دریافتی‌اش دفاع کند. پس هر چه دفاع از عقیده بهتر باشد، شخص نیاز کمتری به انتخاب‌های دیگر و عقاید دیگر پیدا می‌کند. درنتیجه،بسیاری از ذهن‌های بسیار باهوش در دام اولین عقاید یا حتی فکرهای ضعیف می‌افتند ! زیرا قادرند از این عقاید و فکرها دفاع کنند.

شخص باهوش گاه با این اندیشه بزرگ می‌شود که خود را از اطرافیانش باهوش‌تر می‌داند (شاید هم این تصور درست باشد)، پس می‌خواهد بیش‌ترین سود ممکن را از هوش خود ببرد. سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای سود بردن از هوش در این گروه افراد «اثبات اشتباه دیگران» است. چون یک چنین سیاستی فوراً نتیجه می‌دهد وبرتری فرد را محرز می‌سازد رفته‌رفته عقاید سازنده فرد باهوش از بین می‌رود و عقاید و رفتار انتقادی و تخریب‌کننده را که ظاهراً کاربردی نیز هست جایگزین افکار سازنده وی می‌گردد و دقیقاً در این نقطه فرد باهوش با نگاه‌های سطحی در دامی که از آن دام هوش نام بردیم ناخودآگاه گرفتار می‌شود.

هدف از توضیحات مختصر بالا رسیدن به معنای صحیح «دانش مالی» و «هوش مالی» و به‌کارگیری مناسب آن‌ها در مسیر کسب‌وکار و مهارت‌های مدیریت می‌باشدحالا در این مجال با سه پرسش اصلی و جواب‌های تیتروار به آن‌ها بحث را می‌بندیم تا در مقالات بعدی با عمق بیشتری به موضوع دانش مالی یا هوش مالی بپردازیم

پرسش الف : یک مدیر با دانستن چه سرفصل‌هایی باید هوش مالی خود را تقویت کند ؟

جواب :

کسب پول بیشتر

حفاظت از پول

برنامه‌ریزی برای پول

بودجه‌بندی برای پول

استفاده از پول به‌عنوان اهرم

ارتقاء آگاهی و هوشیاری مالی

 

پرسش ب : مدیران در چه مواقعی در دام هوش مالی خود می‌افتند ؟

جواب : اوقاتی که به بررسی موردی و تکی پنج مورد پرسش قبل می‌پردازند و به‌صورت کلی به حل مسئله نمی‌پردازند

پرسش ج : الفبای دانش مالی چیست ؟ یا به تعبیری یک مدیر با آگاهی از چه مواردی باید قدم در ارتقاء دانش مالی خود بگذارد ؟

جواب : شناخت و درک معادله اصلی مالی یعنی : 

Capital + liabilities =Assets

دارایی = بدهی + سرمایه

و نظارت دائمی بر کلیه اجزاء این معادله (که همان ترازنامه می‌باشد) در طی مسیر کسب‌وکار و مدیریت

 

 تألیف

 کیوان ریاحین

مدیر سازان

 

پانوشت

1 = Intelligence

2 = Knowledge

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی