سه شنبه, ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
ده راهکار تضمینی جهت مدیریت بحران

عبارت «مدیریت بحران» توسط رابرت مک‌نامارا  در زمان بحران موشکی کوبا خلق شد. او در آن زمان گفت: «دیگر چیزی به اسم استراتژی وجود ندارد، فقط مدیریت بحران باقی مانده».

موقعیت‌های مدیریت بحران در هر سازمانی که در آن فشار رویدادها – درونی یا بیرونی – مدیریت را مجبور به اخذ تصمیمات اورژانسی کند، روی می‌دهند. دلیل بروز این موقعیت‌ها این است که یک بحران، نشان‌دهنده رسیدن به نقطه عطف یا به دورانی پرخطر و پر از تعلیق در سازمان است و در این عصر پرفرازونشیب، نقاط عطف و لحظات خطرناک همیشه همراه ما هستند.

10 کار هوشمندانه ای که مدیران حرفه ای پس از شکست انجام می دهند

 حتی مدیران خوب هم در طول مسیر خود دچار شکست می‌شوند،ولی مدیران حرفه ای کسانی هستند که به سرعت خود را بازیافته و با عملکردی حتی بهتر از قبل به پیش می‌روند. 

خطا و شکست فرصتی است که هوشمندانه تر عمل کنیم. (هنری فورد)

 

10 رویکرد تضمینی جهت مدیریت رفتار منفی

 

افرادی که رفتار منفی از خود به نمایش می‌گذارند ممکن است آشکارا مخل فعالیت‌ها نباشند ولی به شکلی پنهان نسبت به دیگران احساس آزردگی و عصبانیت دارند. آن‌ها حسی منفی داشته، در جلسات زیر لب غرولند کرده و هیچ شور و شوقی ندارند.

10 قدمی که در شرایط بحرانی باید برای نجات خود بردارید

 

عبارت «مدیریت بحران» توسط رابرت مک‌نامارا  در زمان بحران موشکی کوبا خلق شد. او در آن زمان گفت: «دیگر چیزی به اسم استراتژی وجود ندارد، فقط مدیریت بحران باقی مانده».

 برای حل  کردن مشکل چه کارهایی  را باید انجام داد

 

شما هر کاری هم بکنید گاهی اوضاع خراب می‌شود. معمولا از شما به عنوان یک مدیر خواسته می‌شود تا مشکلات پیش آمده را درست کرده یا افرادی را به کار گیرید تا این کار را برای شما انجام دهند.

حل کردن مشکلات نیازمند: توانایی عیب‌یابی برای سنجش مشکلات؛ دانش کافی برای انتخاب راه‌حل مورد نیاز و تصمیم‌گیری در مورد چگونگی اجرای آن و همچنین مهارت مدیریتی کافی برای عملی کردن آن راه‌حل است. حل کردن مشکلات را می‌توان به سه بخش اصلی تقسیم کرد:

کارها چگونه خراب می‌شوند و چطور می‌شود آن‌ها را درست کرد

کارها ممکن است درنتیجه رویدادهایی فراتر از کنترل شما یا در نتیجه بی‌کفایتی خراب شوند. برای همه خیلی سخت است که اعتراف کنند بی‌کفایت هستند و کم پیش می‌آید کسی چنین حرفی بزند ولی بیشترین دلیل خارج شدن کارها از مسیر، همین موضوع است. به همین دلیل هم آگاهی نسبت به دلایل بی‌کفایتی مفید بوده و به شما در اصلاح آن کمک خواهد کرد.

 تئودور روزولت گفته: «کاری که می‌توانی را با چیزی که در اختیار داری و در جایی که هستی انجام بده.» مشکل اینجا است که افراد همیشه به این پند گوش نمی‌دهند. کارها به این دلیل خراب می‌شوند که افراد کمتر از توانایی خود کار کرده، از منابع خود درست استفاده نکرده یا زمان و مکان نامناسبی برای انجام کار انتخاب می‌کنند. موقعیت‌ها به درستی سنجیده نمی‌شوند و اعمال اشتباهی صورت می‌گیرند.

تفکر روشن و هفت توصیه  جهت تقویت آن

تفکر روشن همان تفکر منطقی است. فرایندی استدلالی که از طریق آن هر قضاوت از قضاوت قبلی حاصل شده و در نهایت نتایجی صحیح از شواهد استخراج می‌شوند. تفکر روشن فرایندی تحلیلی است: پالایش اطلاعات، انتخاب موارد مربوط، تشخیص و اثبات روابط.

افراد موفق چگونه شبکه ارتباطات خود را گسترش می دهند

 

در سازمان‌های سیال و انعطاف‌پذیر امروزی، افراد به طور روزافزونی کارهای خود را از طریق روابط شبکه‌ای (Networking) به انجام می‌رسانند. شبکه‌های ارتباطی، اتصالاتی تقریبا ساختارمند میان افرادی با منافع مشترک هستند. ارتباطات شبکه‌ای وقتی روی می‌دهد که افراد در این شبکه‌ اطلاعات رد و بدل کرده، از یکدیگر پشتیبانی گرفته یا ائتلافاتی تشکیل می‌دهند – یعنی با دیگر افراد در مورد یک مسیر عملیاتی توافق کرده و برای به انجام رساندن آن با هم متحد می‌شوند. این اتفاق خارج از کانال‌های ارتباطی رسمی رخ می‌دهد. ارتباطات شبکه‌ای راهی ضروری برای انجام کارها در سازمان است. وجود این ارتباطات کارآمدی ساختار غیررسمی سازمان را تضمین می‌کند.

چگونه گزارش تاثیرگذار بنویسیم

 

توانایی بیان روشن نظرات خود روی کاغذ و نوشتن گزارش‌های تاثیرگذار یکی از مهمترین توانایی‌های یک مدیر است. دلیل این اهمیت آن است که شما بیشتر اوقات از طریق گزارش‌نویسی است که ایده‌ها و پیشنهادات خود را به مافوق یا همکاران خود انتقال داده و آن‌ها را نسبت به پیشرفت خود مطلع می‌کنید.

چگونه ارائه تاثیرگذاری داشته باشیم

 

یکی از موارد معمول در شغل یک مدیر این است که او باید در جلسات رسمی یا غیررسمی مواردی را  ارائه کرده و در کنفرانس‌ها یا جلسات آموزشی برای گروهی از افراد سخنرانی کند. بدین‌ترتیب توانایی خوب صحبت کردن جلوی جمع یک مهارت لازم مدیریتی است که باید آن را بدست آورده و رشد داد.

7 راهکار ساده برای درست و مفید گوش دادن

 

نویسندگان و سخنرانان خوب زیادی وجود دارند ولی افرادی بتوانند به خوبی گوش دهند زیاد نیستند. بیشتر ما حرف‌های گفته شده به خودمان را فیلتر کرده و بدین‌ترتیب تنها بخشی از آن‌ها را جذب می‌کنیم؛ این بخش هم معمولا همان بخشی است که دوست داریم بشنویم. گوش دادن هنری است که خیلی از افراد آن را در خود رشد نداده‌اند. با این وجود داشتن این هنر بسیاری ضروری است چرا که کسی که خوب گوش می‌کند اطلاعات بیشتری جمع‌آوری کرده و ارتباط بهتری با فرد مقابل خود برقرار می‌کند و هر دوی این موارد نقشی اساسی در برقراری یک ارتباط خوب دارند.

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی