یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۷

ورود کاربران

در مرحله بعد آن‌ها برنامه را به کارکنانشان انتقال می‌دهند و تعهد کارکنان به این برنامه را افزایش می‌بخشند. یکی از عملکرد‌های بسیار مهم رهبری، مشخص کردن جهت‌گیری استراتژیک است. این کار باعث می‌شود تیم بر روی اهداف بلند‌مدت تمرکز داشته باشد. هدف استراتژی ایجاد نتیجه بهتر به‌صورتی مداوم است.برای دستیابی به یک آینده موفق،رهبران کار آمد چشم‌ انداز موردنظر خود را مشخص و سپس آن را تبدیل به یک برنامه می‌کنند

تعریف و توصیف

برای دستیابی به یک آینده موفق، رهبران کارآمد چشم‌انداز موردنظر خود را مشخص و سپس آن را تبدیل به یک برنامه می‌کنند. در مرحله بعد آن‌ها برنامه را به کارکنانشان انتقال می‌دهند و تعهد کارکنان به این برنامه را افزایش می‌بخشند. یکی از عملکرد‌های بسیار مهم رهبری، مشخص کردن جهت‌گیری استراتژیک است. این کار باعث می‌شود تیم بر روی اهداف بلند‌مدت تمرکز داشته باشد. هدف استراتژی ایجاد نتیجه بهتر به‌صورتی مداوم است.

یک رهبر کارآمد یک محیط نتیجه‌محور ایجاد می‌کند که در آن تیم‌هایی مشتاق، با انگیزه و مطمئن، تشکیل شده از کارکنانی متعهد به دستیابی به چشم‌انداز آینده سازمان، به فعالیت می‌پردازند. رهبر کارآمد می‌خواهد به سازمان خود در عرصه رقابت برتری بخشیده و ارزش‌های بلندمدتی برای آن سازمان به وجود آورد.

یک رهبر موثر و کارآمد باید بتواند حالات و رفتارهای فردی را درک کند. از مهم‌ترین این حالات نیاز افراد به قدردانی است. هنری جیمز، پدر روانشناسی آمریکایی، قدردانی را یکی از پایه‌ای‌ترین خصوصیات انسانی می‌دانست. به کارکنان خود بنگرید. خواهید دید که روی پیشانی همه آن‌ها حک شده «بگذار احساس کنم قدرم دانسته می‌شود».

رهبران کارآمد باید این سوال را از خودشان مطرح کنند که «کارکنان برای چه کسی کار می‌کنند؟». یک رویکرد پیشرفته و پیچیده این است که کارکنان باید حقوق بگیرند تا برای خودشان کار کنند. کارآمدترین کارکنان کسانی هستند که بدانند دارند برای خودشان کار می‌کنند. باید قدر این کارکنان را به دلیل رویکرد مثبتشان به کار و تلاششان برای بهبود مستمر توانایی‌هایشان، دانست.

جان مکسوِل، می‌گوید افراد به دلیل کاری که یک رهبر می‌تواند برای آن‌ها انجام دهد است که به دنبال او حرکت می‌کنند.

یک رهبر کارآمد می‌داند که باید در زندگی کارکنان اهمیت داشته باشد. او ارتباط میان عملکرد و رشد را درک می‌کند و محیطی ایجاد می‌کند که در آن رشد فردی تشویق شده و پاداش می‌گیرد.

 جهت‌گیری و هدف

وقتی در یک سازمان به وضوح احساس هدفمند بودن وجود داشته باشد، آن سازمان به شکوفایی می‌رسد. و اگر اینچنین نباشد، نمی‌رسد. به همین سادگی. آیا کارکنان می‌توانند علاقه کارفرما به سازمان را ببینند؟ آیا کارکنان، مشتریان و کارپردازان می‌توانند دلیل انجام کارهایی که کارفرما انجام می‌دهد را توضیح دهند؟ آیا کارکنان، مشتریان و کارپردازان احساس می‌کنند انجام اهداف سازمانی توسط کارفرما در راستای کمک به آن‌ها است؟

در هر سازمانی جهت‌گیری و هدف نقشی حیاتی دارد و جهت‌گیری یک سازمان بستگی به احساس هدفمند بودن کارآفرین مسئول آن سازمان دارد. همه ما باید کاری که می‌کنیم و دلیل انجام آن را بررسی کنیم.برای اینکه یک رهبر در نقش خود کارآمد و موثر باشد باید:

هدف مشخصی ارائه کند. هدفی که نسبت به رقبا، برآمده از درکی درست‌تر از ارزش‌های کارکنان، مشتریان و شرکت باشد.اهداف بلندپروازانه‌ای برای عملکرد تعیین کند که باعث تلاش و کوشش بیشتر، به چالش کشیدن وضع موجود و انرژی بخشیدن به سازمان شوند. در مورد مسائل استراتژیک و فرصت‌هایی که بیشترین ارزش را برای سازمان به همراه دارند قاطعیت داشته باشد.

با تشویق کارکنان به شناخت بازارهایی که باید به آن‌ها پرداخت و منابعی که با هدف قرار دادن آن‌ها برتری در رقابت به دست می‌آید، باعث به حرکت درآمدن و جلو رفتن سازمان شود.موانع داخلی بر سر راه تصمیم‌گیری استراتژیک، همچون کوته‌نظری، پیشروی ذره به ذره و نقاط کوری که ساختار سازمان ایجاد کرده را به چالش کشیده و تغییر دهد.

تهیه و تنظیم

امیررضا محمودی

مدیرسازان

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی