سه شنبه, ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

ورود کاربران

  • تفکر استراتژیک
  • چشم‌انداز و جهت‌گیری
  • ایجاد تعهد
  • رهبری تغییر
  • حل و فصل اختلافات

1.1: تفکر استراتژیک

تعریف و توصیف

تفکر استراتژیک را می‌توان به‌عنوان «فرایند تشخیص کارهای درست» تعریف کرد. کارهای درست، برای همه سازمان‌ها، آن کارهایی به شمار می‌روند که برای سازمان‌های ذی‌نفع بیشترین ارزش را به همراه داشته باشند. در سطح تیمی، استراتژی به‌عنوان کارآمدترین و موثر‌ترین راه ارائه ارزش‌هایی [که مشتریان به دنبال آن هستند] به آن‌ها است.

کلمه کلیدی در این جمله «ارزش» است. رمز یک تفکر استراتژیک خوب در داشتن درکی درست و واقعی از ارزش مدنظر مشتری است. ارزش شامل تعدادی نیاز و خواسته کلیدی است که باید به آن‌ها رسیدگی کرد. با دستیابی یا فراتر رفتن از این نیازها و خواسته‌ها، مشتری احساس می‌کند به ارزش‌های مدنظر خود دست یافته است. درک عواملی که ارزش مدنظر مشتری را شکل می‌دهند یکی از بخش‌های کلیدی در تفکر استراتژیک موثر به‌حساب می‌آید.

درک این که امروز چه چیزی برای کارکنان و مشتریان شما ارزش محسوب می‌شود، نقطه خوبی برای شروع کار است (تجربه به ما می‌گوید بسیاری از سازمان‌ها، به دلیل فقدان همدلی با ارزش‌ها و احساسات کارکنان و مشتریان، جواب این پرسش را نمی‌دانند). در مقابل داشتن تفکر استراتژیک موثر به معنای تضمین آینده سازمان و تیم شما است. رهبران همچنین باید در مورد این که کارکنان و مشتریان در آینده چه خواهند خواست و این که خودشان باید در چه جایگاهی قرار بگیرند تا بتوانند به بهترین شکل پاسخ مناسبی به این خواست‌ها بدهند، هم پرسش طرح کنند.

برای هر رهبر تجاری تعیین اهداف مشخصی در مورد جایگاه آینده شرکت اهمیت بسیاری دارد. تفکر استراتژیک از طریق فرایندی که به توسعه مهارت‌های حل خلاقانه مسئله، کارگروهی و مهارت‌های تفکر انتقادی می‌انجامد، به دستیابی به این اهداف کمک می‌کند. هر فرد برای این که تفکر استراتژیک داشته باشد باید بتوند نتیجه نهایی چشم‌انداز خود را ببیند و از آن نقطه به عقب، و جایی که در حال حاضر قرار دارد، حرکت کرده و بعد یک نقشه راه درست و مناسب برای حرکت رو به جلو تدوین کند.

برای بکارگیری تفکر استراتژیک در تجارت، باید ابتدا نیازهای سازمان برای دستیابی به اهداف تعریف شوند. کاری که باید انجام گیرد و مهارت‌هایی که نیروی کار ایده‌آل باید برای دستیابی به اهداف آن‌ها را دارا باشد در نظر گرفته شوند. بررسی شود که چه کسانی در سازمان دارای این مهارت‌ها هستند. اگر آن کارکنان در بخش‌های دیگر سازمان قرار دارند شاید بتوان آن‌ها را جابجا کرد و به جایی آورد که بیشترین نیاز به آن‌ها در آنجا احساس می‌شود.

 

باید دید که افرادی با این مهارت‌ها چگونه پیدا شده یا آموزش می‌بینند تا مهارت‌های جدید و لازم را، چه سخت و چه نرم، به دست آورند.

 

آنالیز SWOT

تحلیل نقاط قدرت، ضعف، فرصت و خطر (SWOT) یک تمرین عالی در تفکر استراتژیک به شمار می‌رود. در این شیوه قدرت‌ها و توانایی‌های فردی یا کاری که به خوبی می‌توانید از عهده آن بربیایید، شناسایی می‌شوند. از آنجا که آگاهی نسبت به این که چه کارهایی به خوبی انجام نمی‌گیرند و برنامه‌ریزی برای جبران آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، مرحله بعدی تشخیص نقاط ضعف است.

[مرحله بعد تهیه] لیستی از فرصت‌ها یا بیشترین پتانسیل موجود برای سود در آینده، در کنار خطرات، یا کارهایی که ممکن است برنامه‌ها را از مسیر خود خارج کنند.

این کار تمرین خوبی برای نقشه‌ریزی استراتژی یک شرکت تجاری است. و البته این موارد باید به‌طور مستمر مورد بازبینی قرار گیرند تا خوش‌باوری و خودشیفتگی [ناشی از رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده] وارد آن نشود. 

 

تهیه و تنظیم

امیررضا محمودی

مدیرسازان

 

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی