پنجشنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

ورود کاربران

چهار کلید برای رسیدن به سخنرانی تاثیرگذار عبارتند از:

 • غلبه بر اضطراب؛
 • آماده‌سازی جدی؛
 • بیان خوب؛
 • استفاده مناسب از کمک‌های تصویری (بخصوص پاورپوینت (PowerPoint)).

 

غلبه بر اضطراب

داشتن کمی اضطراب چیز خوبی است. این مقدار اضطراب باعث می‌شود تا شما خود را آماده کرده و ذهن شما را به حرکت درآورده و جریان آدرنالین خون شما را بالا می‌برد و بدین‌ترتیب باعث بهبود عملکرد شما می‌شود. اما اضطراب بیش از حد عملکرد شما را نابود می‌کند و به همین دلیل نیز باید آن را کنترل کرد.

دلایل معمول برای اضطراب بیش از حد شامل ترس از شکست، ترس از ارائه تصویری احمقانه از خود، ترس از فروپاشی، احساس حقارت و وحشت از در انزوا قرار گرفتن به عنوان سخنران هستند. برای غلبه بر چنین اضطرابی باید سه نکته را به خاطر داشت و شش کار را انجام داد.

 

شش کاری که باید برای اضطراب انجام داد

 1. تمرین کنید. از هر فرصتی برای سخنرانی در جمع استفاده کنید. هر چه این کار را بیشتر انجام دهید، اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد. پذیرای انتقادات سازنده باشید و بر حسب آن‌ها عمل کنید.
 2. موضوع صحبت خود را بشناسید. اطلاعات، مثال‌ها و تصاویری که باید انتقال دهید را جمع‌آوری کنید.
 3. مخاطب خود را بشناسید. چه کسی قرار است آنجا باشد؟ این افراد انتظار دارند چه چیزی بشنوند؟ امیدوارند از گوش دادن به شما چه چیزی نصیبشان شود؟
 4. هدف خود را بشناسید. اطمینان پیدا کنید که می‌دانید می‌خواهید به چه چیزی دست یابید. اگر می‌توانید، هر یک از مخاطبان خود را در ذهنتان تصویر کنید که وقتی از محل سخنرانی شما خارج می‌شوند چیز جدیدی یاد گرفته‌اند که در آینده از آن استفاده‌ای عملی هم خواهند کرد.
 5. آماده‌سازی.
 6. اجرای تمرینی سخنرانی.

 

آماده‌سازی

از دو راه به خودتان فرصت کافی برای آماده‌سازی بدهید. ابتدا این که زمان کافی و  بدون فشاری برای خودتان کنار بگذارید. فکر کردن در مورد سخنرانی را خیلی زود شروع کنید: در حمام، در مسیر کار، در هنگام کوتاه کردن چمن‌های حیاط، و به طور کلی در هر جایی که می‌توانید در آن آزادانه به پرورش ایده‌های جدید در مورد موضوع  بپردازید. دوم این که شما باید زمان زیادی برای آماده‌کردن خود سخنرانی اختصاص دهید.

 

ارائه

اگر آماده‌سازی درست و کاملی داشته باشید در سخنرانی خود شکست نخواهید خورد و کنترل خود را از دست نخواهید داد. با این وجود شیوه ارائه سخنرانی روی اثری که شما بر مخاطبان خود خواهید گذاشت تاثیرگذار خواهد بود. داشتن یک ارائه خوب بستگی به تکنیک و رفتار شما دارد.

 

تکنیک

صدای شما باید به افرادی که در انتهای سالن قرار دارند هم برسد. اگر نمی‌دانید صدایتان شنیده می‌شود یا نه، سوال کنید. اگر کسی وسط سخنرانی فریاد بزند «بلندتر حرف بزن» حسابی حواستان پرت خواهد شد. سرعت، اوج و فرود و تاکیدگذاری‌های متنوعی در لحن خود داشته باشید. قبل از گفتن یک نکته کلیدی کمی مکث کنید تا روی آن تاکید کرده و بعد از گفتنش نیز دوباره مکث کنید تا خوب جا بیافتد. سعی کنید لحن راحتی داشته باشید. از داشتن لحنی خشک دوری کنید. یکی از دلایلی که هیچ وقت نباید سخنرانی خود را از رو بخوانید همین است. اگر شما خودِ طبیعی‌تان باشید، احتمال اینکه مخاطبان با شما همراه شوند بیشتر خواهد بود.

کمی شوخ‌طبعی، اگر بصورت طبیعی وارد سخنرانی شود، چیز خوبی است. اگر افراد حس کنند کسی دارد آن‌ها را نصیحت می‌کنند خیلی سریع حوصله‌شان سر می‌رود ولی اگر در گفتن لطیفه مهارت ندارید هیچ وقت سراغ این کار نروید. به زور شوخی و لطیفه را وارد سخنرانی خود نکنید. 

کلمات و جملات شما باید ساده و کوتاه باشند.

چشمان شما پل ارتباطی مهمی میان شما و مخاطبانتان هستند. به مخاطبان خود نگاه کرده و واکنش آن‌ها را بسنجید و خود را با این واکنش تطبیق دهید. اگر کسی به ساعتش نگاه کرد نگران نشوید ولی وقتی شروع کرد به تکان دادن ساعتش که ببینند خواب رفته یا نه دیگر وقت نگرانی است.

از دست‌هایتان فقط برای نشان دادن یا تاکیدگذاری استفاده کنید. حرکت‌های عصبی نداشته باشید. دست‌هایتان را در جیبتان نگذارید.

طبیعی و صاف بایستید. در هنگام ایستادن خودتان را ول نکنید. مثل کسی باشید که بر اوضاع تسلط دارد. اگر مثل ببری در قفس این طرف و آن طرف بروید حواس مخاطبان خود را پرت خواهید کرد. آن‌ها تمام مدت منتظر این خواهند بود که پای شما به یکی از وسایل گیر کند یا از لبه سکو پایین بیافتید.

 

رفتار

آرامش داشته باشید و این آرامش را به نمایش بگذارید. احساس اعتماد به نفس خود را در سکوت منتقل کنید. آرامش داشتن و اعتماد به نفس مواردی هستند که از آماده‌سازی کامل و تمرین کردن ناشی می‌شوند. در ابتدای ارائه خود به همه مخاطبان نگاه کرده و به آن‌ها لبخند بزنید.

برای مخاطبان‌تان موعظه نخوانید و به آن‌ها پند ندهید. 

صداقت و اطمینان خود را به نمایش بگذارید. صداقت آشکار، باور به پیامی که انتقال می‌دهید، اطمینان مثبت و شور و اشتیاق در انتقال این پیام بیشتر از هر تکنیک دیگری کارآمد هستند.

 

استفاده از پاورپوینت

بیشتر سخنرانان برای قوی‌تر کردن ارائه خود از پاورپوینت استفاده می‌کنند. آماده کردن اسلاید ساده است و از آنجایی که این برنامه شما را مجبور به استفاده تیتروار از نکته‌ها می‌کند باعث می‌شود تا توضیحات و مباحث شما موجزتر شده و دنبال کردن آن‌ها ساده‌تر شود. با همه این اوصاف امکان استفاده بیش از حد از اسلایدهای پاورپوینت ممکن است باعث شوند این ابزار به جای آن که تاثیری مثبت روی ارائه شما داشته باشد تاثیرگذاری سخنرانی شما را کاهش دهد. در زیر 6 دستورالعمل و راهنمایی برای آماده‌سازی و استفاده از اسلایدهای پاورپوینت آورده شده است:

 1. از تعداد خیلی زیادی اسلاید استفاده نکنید
 2. اسلایدهای خود را با کلمات زیاد شلوغ نکنید.
 3. اندازه فونت را در بزرگترین میزان ممکن تعیین کنید. اطمینان حاصل کنید که ترکیب رنگ متن و پس‌زمینه به گونه‌ای است که به راحتی می‌توان متن را خواند (متن زرد روی یک پس‌زمینه آبی تیره به خوبی خوانده می‌شود).
 4. با توجه به این موضوع که تصویر می‌تواند بسیار گویاتر از کلمات باشد هر جایی که ممکن بود از نمودار استفاده کنید.
 5. به شکلی فکر شده از قابلیت پاورپوینت برای نمایش به ترتیب نکات (به شکل انیمیشن یا ظاهر شدن تدریجی آن‌ها) استفاده کنید. این شیوه را تنها برای اسلایدهایی استفاده کنید که می‌خواهید در آن‌ها روی هر نکته توضیح بیشتری دهید.  
 6. اسلایدهای پاورپوینت می‌توانند یادداشت‌هایی مفید باشند ولی در هنگام ارائه فقط به خواندن نکته به نکته از روی آن‌ها اکتفا نکنید. مخاطبان شما از خود خواهند پرسید: «چرا وقتی این آدم دارد فقط چیزهایی را می‌گوید که خودم هم می‌توانم بخوانم، باید به حرف‌هایش گوش بدهم؟»

 

نتیجه‌گیری

 • شما با تمرین می‌توانید یاد بگیرید تا یک سخنران تاثیرگذار باشید. از هر فرصتی برای پرورش مهارت‌های خود استفاده کنید.
 • می‌توان با آماده‌سازی و آگاهی نسبت به تکنیک‌های سخنرانی اضطراب را کنترل کرد.
 • آماده‌سازی خوب نیمی از مسیر است.
 • تکنیک‌های سخنرانی برای کمک به شما در جهت استفاده کامل از شخصیت و سبک خودتان هستند و قرار نیست این تکنیک‌ها سبک شخصی و شخصیت فردی شما را نابود کنند.

 

 

با تشکر

مدیرسازان

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی